
4 tévhit a hallásgondozásról
A hallókészülék használata csak megfelelő hallásgondozással lesz sikerélmény!
A hallásgondozás fogalma még mindig sokakban kérdőjeleket vet fel. Nem tudnak róla sokat, nem tudják, mit jelent pontosan, és hogy mit foglal magába. Mi most az ezzel kapcsolatos tévhiteket szeretnénk eloszlatni, magát a fogalmat pedig tisztába tenni.
Mindig hangsúlyozzuk, hogy
megfelelő hallásgondozás nélkül nem lesz a hallókészülék használata sikerélmény.
Éppen ezért jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy milyen a jó hallásgondozás, és hogy felismerjük, ha nem vagyunk jó helyen.
#1 A hallásgondozás maga a hallásvizsgálat
Valamiért elterjedt elgondolás, hogy a hallásgondozás kimerül a hallásvizsgálattal, vagy az azt követő hallókészülék kiválasztással. Pedig a valóság az, hogy a hallásgondozásnak csak egy apró szelete a hallásvizsgálat, és még csak nem is azzal kezdődik.
A hallásgondozás maga ugyanis a következő fázisokból épül fel:
- fül-orr-gégészeti kivizsgálás,
- teljeskörű hallásvizsgálat,
- hallókészülék kiválasztása és beállítása,
- próbahordás,
- hallókészülék beállításainak finomhangolása, ameddig szükséges,
- hallókészülék használat és karbantartás betanítása
- hallókészülék vásárlása után utógondozás a hallókészülék viselésének végéig (szervizelés, illeszték csere, beállítás módosítása, tisztítás, ismételt hallásvizsgálat)
A TB támogatott hallókészülék 6 éves kihordási ideje után pedig a hallásgondozás újra kezdődik, (folytatódik) ha ismét ugyanonnan választasz új hallókészüléket.
#2 A hallásgondozás célja, hogy vásároljak egy hallókészüléket
Ha nagyon távolról nézzük meg, valahol igaz ez az állítás, de a valódi célja a hallásgondozásnak a jó hallásélmény, ehhez pedig szükségünk van egy megbízható, a mi életvitelünknek és hallásvesztésünknek megfelelő hallókészülékre.
A hallásgondozásnak pedig ezen túl sok kisebb részcélja is van, amit az audiológus valósít meg:
- megtanítja, mitől lesz jó a hallókészülék használata,
- elmagyarázza, hogyan tisztíthatjuk a hallókészüléket megfelelően,
- rugalmasan kezeli, ha nem vagyunk elégedettek az egyik hallókészülékkel,
- alternatívákat javasol, ha szükséges,
- meghallgatja és számításba veszi az észrevételeinket és kéréseinket,
- segít, hogy hogyan ismerjük fel, milyen beállításokra van szükségünk a hallókészülékünkön,
- és segít átlendülni a kezdeti nehézségeken.
Ezek nagyon fontos részei a hallásgondozásnak.
#3 A hallásgondozás véget ér a hallókészülék megvásárlásával
Nem, a hallásgondozás nem ér véget a hallókészülék megvásárlásával, sőt! Addig tart, míg viseled a hallókészüléket. A hallókészülék ugyanis rendszeres utógondozást igényel, ha azt szeretnénk, hogy kifogástalanul működjön, és igazodjon az évek alatt a hallásod változásához és a te igényeidhez.
A hallókészülék vásárlása után ugyanis visszavárunk a következő esetekben:
- évente egyszer a hallókészülék alapos tisztítása miatt,
- új illeszték készíttetése miatt,
- ha kezelni kell a hallókészülék működési problémáit,
- apróbb karbantartási műveletek miatt: pl. ha esedékes egy csőcsere
- egy újabb hallásvizsgálat miatt,
- ha módosítanál a hallókészülék beállításán.
Egy jó audiológus figyelmeztet az esetleges beállítások és hallásvizsgálat esedékességére, illetve arra, hogy milyen esetekben térjünk vissza hozzá.
#4 A hallásgondozás során csak egyszer állítanak a hallókészüléken
Egyetlen beállítás sosem elég egy hallókészülék megvásárlásához. Az első próba során mindig eszközölünk egy kezdő beállítást a hallókészülékeken a hallásvizsgálat eredményei alapján, de egyénenként eltérő, hogy hányszor kell módosítani rajta.
Már a próbahordás két hete alatt is többször visszamehetünk kérni finomhangolást a hallókészülékeinkre, és a hallókészülék megvásárlása után is visszatérhetünk, ahányszor csak szükségét érezzük!
A sikeres beállításhoz pedig fontos, hogy őszintén, bizalommal forduljunk audiológusunkhoz, hiszen csak a mi elmondásaink alapján tudja minél jobban az elvárásainkhoz igazítani a hallásélményünket a hallókészülék beállításainak megváltoztatásával.
A hallásgondozás célja tehát a megfelelő hallókészülék kiválasztása előzetes orvosi és audiológiai vizsgálatok alapján, és a jó hallásélmény biztosítása. Ezt rendszeres hallásellenőrzéssel és a hallókészülék finomhangoló beállításával biztosítjuk – a hallókészülék megvásárlása után is, amikor és ameddig szükséges. Emellett pedig megtanítjuk a hallókészülék helyes használatát, tisztítását, és elhárítjuk az esetleges működési problémákat a hallókészülék 6 éves kihordási ideje alatt.
Mi ugyanis már az első belépéskor megfogjuk ügyfeleink kezét, és nem engedjük el addig, amíg szüksége van ránk. Ha szeretné Ön is segítő közegben meghozni azt a döntést, hogy melyik hallókészüléket választja társául az elkövetkező évekre, akkor jelentkezzen be hozzánk hallásvizsgálatra még ma!
Képek forrása: Oticon
Szólj hozzá